Számít az egyáltalán, hogy milyen a személyiségünk?

Gondoltál már arra, hogy mennyire fontos a személyiségünk a kapcsolatainkban? Az élet tele van különféle emberekkel – a kollégáink, barátaink, családtagjaink és párunk mind más-más személyiségtípussal rendelkeznek. De vajon mennyire határozza meg ez a dinamikát, és hogyan segíthet nekünk az önismeret ebben a bonyolult kapcsolati szövevényben?

MUNKAHELYEN:

Képzeld el, hogy te full intuitív vagy és a főnököd éppen racionális gondolkodásmóddal közelíti meg a dolgokat. Pl. amikor fizetésemelést kérnél, fontos, hogy megértsd, hogyan látja ő a helyzetet. Az intuitív emberek gyakran a nagy képre és az elképzelésekre összpontosítanak, míg a racionálisabb főnököd lehet, hogy a számadatokra és a teljesítményre kíváncsi. Ha tudod, hogy ő racionális, érdemes olyan érveket hozni, amelyek konkrét számokkal és tényekkel alátámasztják az igényeidet. Így nemcsak az érdekeidet tudod érvényesíteni, hanem a főnököd is jobban megérti a kérésedet.

PÁRKAPCSOLATNÁL:

Képzelj el egy helyzetet, ahol a pároddal vitatkoztok. Az egyikőtök érzelmes és érzékeny, míg a másik inkább racionálisan közelíti meg a problémákat. Ha a párod érzelmes, ő valószínűleg a szíve hangjára hallgat, és fontos számára, hogy megértsd az érzéseit. Ekkor, ha te racionálisabb vagy, lehet, hogy a vitát logikai érvekkel próbálod kezelni, és így könnyen elkerülheted a partnered valódi érzéseit. Ha tisztában vagy a párod személyiségjegyeivel, megpróbálhatod figyelembe venni az érzéseit, és empatikusan közelítheted meg a problémát. Ez segíthet a vita során abban, hogy a kommunikáció ne csapjon át veszekedésbe, hanem inkább egy nyílt párbeszéddé váljon.

BARÁTI KAPCSOLATNÁL:

Képzelj el egy spontán barátot, aki mindig azonnal ugrik a kalandokra, és egy tervező típusú barátot, aki inkább előre szeretne tervezni. Amikor egy közös kirándulásról van szó, a spontán barátod lehet, hogy azonnal bedob egy ötletet: „Hogy nézne ki egy indulás a hétvégén?” A tervező barát viszont valószínűleg azt mondja: „De előbb nézzük meg az időjárást és a programot!” A kétféle megközelítés feszültséget okozhat, de ha tudod, hogy a barátod spontán, akkor talán rugalmasabb tudsz lenni, és hagyhatod, hogy ő javasolja a programokat. Ugyanakkor te is elmondhatod neki, hogy neked szükséged van egy kis időre a tervezésre, hogy megnyugodj, és így elkerülhetitek a félreértéseket.

KOLLÉGÁKNÁL:

Mondjuk van egy kollégád, akivel nem túl rózsás a viszonyod. Lehet, hogy ő egy nagyon strukturált és részletekre figyelő ember, míg te inkább a globális látásmódra és az ötletekre összpontosítasz. Amikor közösen dolgoztok egy projekten, a részletekbe menő kolléga talán folyamatosan bírálja a javaslataidat, ami frusztráló lehet számodra. Ha azonban megérted, hogy a kollégád személyisége miatt van ez, talán könnyebben megtalálod a módját annak, hogy együttműködjetek. Kérhetsz tőle visszajelzést a részletekről, miközben te is megosztod vele az ötleteidet, és így kialakulhat egy konstruktív párbeszéd a munka során.

És itt jön a lényeg: Sokat segít ha tudjuk, miért reagál a másik fél máshogy, és ez támogat abban, hogy odafigyeljünk arra is, hogy hogyan kommunikáljunk vele! De hogyan ismerhetjük fel, hogy a másik milyen személyiség? Figyelni kell a beszélgetések során, hogyan reagálnak különböző helyzetekre, milyen érvek és megközelítések érdeklik őket. Mindez rengeteget elárulhat róluk.

Én az MBTI típustanával dolgozom, és segítek abban, hogy jobban megértsd a környezetedben lévő embereket és a saját reakcióidat. Együtt felfedezzük, hogyan ismerheted fel mások személyiségtípusait, és hogyan alakíthatod úgy a kommunikációdat, hogy az a lehető legjobb eredményeket hozza.

Egy kis ízelítő: Hogyan veszel észre egy…

  • Extravertált: Az extravertált emberek könnyen belevetik magukat a társaságba, energikusak és kedvelik a középpontban lenni.
  • Introvertált: Az introvertáltak gyakran csendesebbek, szeretnek egyedül lenni, és a belső világukra összpontosítanak.
  • Érzékelő: Az érzékelők a konkrét adatokra és a részletekre figyelnek, az élményekre és az érzékekre támaszkodnak.
  • Intuitív: Az intuitív emberek a lehetőségeket és a jövőbeli elképzeléseket keresik, gyakran a big picture-t nézik.
  • Gondolkodó: A gondolkodók logikai érvek alapján hoznak döntéseket, a tényekre és a racionális megközelítésre támaszkodnak.
  • Érző: Az érzők inkább az érzelmi aspektusokat, az emberek érzéseit veszik figyelembe a döntéshozatal során.
  • Megítélő: A megítélők előnyben részesítik a tervezést és a szervezettséget, szeretnek mindent a helyén látni.
  • Észlelő: Az észlelők rugalmasabbak és nyitottabbak, gyakran alkalmazkodnak a környezethez, és nem ragaszkodnak a megszokott keretekhez.

Ha szeretnél harmonikusabb kapcsolatokat kialakítani, ne habozz, lépj velem kapcsolatba, és kezdjünk el közösen dolgozni a személyiséged megértésén!

„Azt, hogy mennyire értjük meg egymást, nem az határozza meg, hogy mennyi időt töltünk együtt, hanem az, hogy hogyan töltjük el azt az időt.”

Picture of Halgas Ágnes

Halgas Ágnes

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek